Zeytinyağının Sağlığa Faydaları

zeytinyağının faydaları

Zeytinyağı binlerce yıllık insanlık tarihinde hep baş üstünde tutuldu. Sağlığa olan faydalarının büyük olduğunu fark eden eski medeniyetler de bu hazineden yararlandı. Şanslıyız ki ülkemiz zeytin yetiştiriciliğinde oldukça iyi konumda. Zeytinyağının en kalitelisi de yine bizim ülkemiz de üretiliyor. Kıymetini bilip has zeytinyağını bol bol tüketmek de bizlere düşüyor. Zeytinin faydaları şu yazıda anlatıldı. Peki zeytinyağının sağlığa faydalarına detaylı bir şekilde bakmak ister misiniz?

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Özellikle hanımlar iyi bilirler cilt için üretilen pek çok kozmetik ürününde zeytinyağı kullanılır. Zeytinyağı, cilt sağlığına faydalıdır. Saçlara sürüldüğünde saçı ve saç köklerini besler. Pek çok hastalıklardan korur. Sağlıksız yağlar gibi damarlarınızı tıkamaz, kalbinizi sıkıştırmaz. Tam tersine kalp damar hastalıkları yaşamamak için zeytinyağı tercih edilmelidir. Sindirim sorunları yaşayanlar tercih etmelidir. Sağlıksız çözümler yerine zeytinyağı kullanmak en iyisidir.

Zeytinyağı Cilde Çok Faydalı

zeytinyağının cilde faydalarıZeytinyağı E vitamini içerir. E vitaminiyse cildin çok daha güzel, parlak durmasını sağlar. Yine kozmetik sektörüne bakacak olursanız en kaliteli cilt bakım kremleri de etkilerini E vitaminine borçlu. Zeytinyağının cilde faydalarına biraz daha yakından bakalım.

Eğer sivilce, akne gibi problemleriniz varsa zeytinyağı ile tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Birer gün aralıkla uygularsanız etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Yaşlandıkça ortaya çıkan kırışıklıklardan şikayetçi misiniz? Ya da daha kırışıklıklarınız oluşmadı ancak önlem mi almak istiyorsunuz? Zeytinyağı tam size göre! İzin verin zeytinyağı cildinizi kırışıklıklardan ve yıpranmaktan korusun.

Pek çok insanın yaşadığı problemlerden bir tanesi dirseklerde ve dizlerde meydana gelen kuru, kıtır görüntü. Bunun üstesinden gelmenin yoluysa yine zeytinyağından geçiyor. Bölgeye zeytinyağı uyguladığınız taktirde bu şifalı yağ problemi büyük oranda çözebiliyor.

Evinizde cildinize iyi gelecek bir kür hazırlamak ister misiniz? İşte sizlere formül. 1 tatlı kaşığı zeytinyağını, 2-3 damla mavi anemon yağını ve 4-5 damla çörek otu yağını karıştırın. Temiz cilde hafta da 3 kez uygulayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde artan kreminizi buzdolabında saklamanızda bir sakınca yok.

Kalp Damar Sağlığına Katkıda Bulunuyor

Zeytinyağı gereğinden fazla tüketilirse damar tıkanıklığına yol açabilir. Uzmanların ortak düşüncesiyse zeytinyağı doğru miktarda kullanıldığında kalbi koruyor, damarları da tıkamıyor. Kolesterole de iyi geliyor.

Zeytinyağı, meme kanseriyle karşılaşma riskinizi de düşürüyor. Kan basıncını düzenliyor, tansiyon problemi olanlara yardımcı olacağı düşünülüyor. Vücudumuzun en önemli organlarından olan karaciğeri temizliyor. Karaciğer sağlıklı olduğunda vücut sağlığı bütün olarak daha iyiye yöneliyor.

Zeytinyağı ve Saç Sağlığı

zeytinyağı ve saç sağlığı

Kuru, cansız saçlardan mı şikayet ediyorsunuz? Saçlarınız çok fazla mı kırılıyor? Zeytinyağı ile saçları doğal parlaklığına kavuşturabilirsiniz. Cansız saçlarınıza adeta hayat getirebilirsiniz. Bunu vaat eden pek çok şampuanın uzun süreli yardımcınız olmadığını fark etmişsinizdir. Zeytinyağından faydalanmaya ne dersiniz? Zeytinyağını bal ile karıştırıp saçlarınıza uygulayın ve yarım saat kadar bekleyin. Ardından duruladığınız da saçlarınızın daha canlı olduğu göreceksiniz. Sonraki günlerde kürü haftada 1-2 kez tekrarlayarak sağlıklı doğal parlaklığına kavuşmuş saçlarınızın keyfini sürebilirsiniz.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Zeytinyağının faydalarını en öne çıkan başlıklarıyla birlikte sizlere anlattık. Sorularınız varsa aşağıdaki formdan bize iletebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Yazı da belirtilmemiş ama bizde zeytinyağını ağrıyan yerlere de sürerler. İyice zeytinyağı yedirildikten sonra üzerine sıcak havlu konuldu mu ne ağrı kalır ne başka bir şikayet.

CEVAP VER