Zayıflamak İçin Ne Yapılır? Nasıl Zayıflarım?

nasil-zayiflarim

Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ve “nasıl zayıflarım?“, “zayıflamak için ne yapılır?” gibi sorulara cevap arıyorsanız doğru adrestesiniz. Zayıflamak için öneriler aramanıza artık gerek yok çünkü bu yazının ardından zayıflamak için d hakkında bilmeniz gerekenleri genel hatlarıyla biliyor olacaksınız. Anlayacağınız üzere bu yazı zayıflamak isteyenler için detaylı bir rehber. İçerik uzun gelebilir ancak kilo verme döneminde yol haritası olacak bu rehberi sonuna kadar okumanızı öneririz. Zayıflamak için ne yapılır? sorusunun cevabı hemen aşağıda!

Hazırsanız zayıflama rehberine başlıyoruz.

Kaç Kilo Fazlanız Var?

Ne kadar zayıflanacağına en başından karar vermek gerekir. Zayıflamak için ne yapılacağı tamamen buna göre şekillenecektir. 5 kilo fazlası olan genç bir kız ile 30 kilo fazlası olan yaşlı bir erkek aynı programlara yaparlarsa sağlıklı sonuçlar alamazlar. Doğru kilonuzu ve vermeniz gereken kilo miktarını öğrenmek için vücut kitle endeksi hesaplama araçlarından yararlanabilirsiniz. İdeal kilonuzu öğrenmeniz için pek çok metot bulunur ancak en sık tercih edilen vücut kitle endeksidir. Kaç kilo verileceğine karar verildikten sonra hedefimiz ortaya çıkmış demektir. Şimdi bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Diyet Mi Spor Mu?

Sık sorulan ancak anlamsız bir soru. Neden olduğunu şimdi anlayacaksınız.

Spor yapılmazsa: Zayıflama sürecinin amacı yağlardan kurtulurken kas kütlesini korumaktır. Spor yapılmadan diyet yapılarak zayıflamak denenirse kaslar eriyecektir bu durum hem çok çirkin bir görüntü hem de gelecekte hızlı kilo alımını beraberinde getirir.

Diyet yapılmazsa: Zayıflayamazsınız. Beslenmeniz doğru miktarda kaloriyle ve sağlıklı besinlerle olmadıkça kilo vermeniz olanaksızdır. Spor yaparak 500 kalori yakmış da olsanız bir hamburger menüsü yediğinizde 1000-1200 kalori fazladan alacaksınız. Bu durumda zayıflamak mümkün olmadığı gibi daha fazla yağ depolanacaktır.

Sonuç: Zayıflamak için spor ve diyet birlikte yapılmalıdır.

Hangi Spor Yapılmalı?

Fitness: Spor salonlarına gidip ağırlık çalışmanız cinsiyet fark etmeksizin en iyisidir. Kaliteli bir spor salonuna kaydolup programınıza uygun şekilde ağırlık çalışmanız en doğrusudur.

Yüzme: Yüzmek en sağlıklı sporlardan biridir. Zayıflamak isteyenlerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir spordur.

Futbol, Basketbol, Voleybol: Yoğun tempo gerektiren bu sporlar zayıflama sürecine yardımcı olsalar da vücuttaki tüm kasları yeterince uyarmaları mümkün değildir. Yine de arada sırada yapılması oldukça faydalıdır.

Koşu ve yürüyüş: Koşmak basit ve etkili bir spor çeşididir. Yürüyüş de aynı şekilde koşu yapılamıyorsa tercih edilmelidir. Kondisyon kazanıldıkça koşulmaya başlanmalı her seferinde daha fazla koşmaya çalışılmalıdır. Koşu ve yürüyüş sabahları hiç yemek yemeden yarım saat – 1 saat civarında yapılırsa oldukça etkilidir.

Hangi Diyet?

İnternet siteleri, kitaplar ve televizyonlar derken önünüzde sayısız diyet alternatifi var. Sağlıklı zayıflamak için doğru diyeti seçmek şart. Zayıflamanın yanında sağlığınıza zarar vermemek de oldukça önemli. Bu yüzden vücudun ihtiyaç duyduğu maddelerin diyet içerisinde yer alması gerekir. Herkesin ihtiyaçları farklı olduğundan en doğrusu bir diyetisyenin diyet listenizi oluşturmasıdır.

Diyetisyene gitme imkanınız yoksa sitemizdeki çeşitli diyetlere göz atabilirsiniz. Önemli olan doğru programı seçmenizdir. İsterseniz karatay diyeti gibi bazı diyetleri seçip yaşam prensibiniz haline getirebilir ve ömrünüz boyunca sağlık sorunlardan uzak durmaya çalışabilirsiniz.

En önemli noktalardan bir tanesi şok diyetler yapmamanızdır. 700-800 kalorilik şok diyetlerle vücuttan su atılabilir ve acil durumlarda işe yarayabilir ancak sağlıklı olmaz. Sağlıklı olan ve dolayısıyla bizim önerdiğimiz yöntem zamana yayarak, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerini ona vererek zayıflamanız. Böylece sağlığınızı koruyacaksınız ve ileri de dengeli beslendiğiniz sürece verdiğiniz kiloları yeniden almayacaksınız.

Dipnot: Şok diyetler özel günlerden bir kaç gün önce şişkinliği atmak için kullanılabilir ancak dozunu kaçırmamak önemli.

Zayıflamak için ne yapmalıyım diyerek yola çıkmıştık. Öyleyse en doğru seçimlerle ilerlemek oldukça önemli. Her ne kadar zayıflamak denilse de asıl amaç kasları koruyarak yağ kütlesinden kurtulmak olmalı. Bundan dolayı diyetinizi mutlaka düşük glisemik indekse sahip gıdalar üzerine kurun. Kalori hesabı önemlidir ancak bu kalorilerin yanlış yerlerden alınması yağ yakımını engelleyip kas yakımına sebep olabilir.

Zayıflamanın Altın Kuralı: Sabır

Maalesef ki zayıflamak için yapılması gerekenleri bilmek yetmiyor, bilinenleri sabırla uygulamak gerekiyor. Bu süreçte çevrenizdekiler özgürce yemek yerken siz diyet listesine uyacaksınız. Pizzalar, hamburgerler, hamur işleri ve şerbetli tatlılar yenirken sabretmek oldukça zordur. Haftada 0,5 ile 1 kilo arasında vermek en sağlıklısıdır. Diyetin ilk başlarında yoğun su kaybıyla birlikte ani düşmeler görülebilir ancak yağ kütlesinden kayıp olmadığı için dikkate alınmamalıdır.

Unutmayın! Azdan az, çoktan çok gider.

Zayıflamak isteyenlerin haftada yarım kilo ile bir kilo arasında vermesi en sağlıklısı ancak bu durum 5-10 kilo fazlası olanlar için geçerli. Eğer aşırı şişmanlık söz konusuysa vücut çok daha hızlı şekilde yağlardan arınabilir. Bundan dolayı 40 kilo üstünde olan kişilerin doğru diyet ve bir miktar sporla haftada birkaç kilo kaybettiğini görmek doğaldır. Bu tarz örneklerde kilo verildikçe, kilo verme hızı da düşecektir.

Fazla kilolarınıza göre birkaç tahmin ortaya koyalım.

3-5 kilo vermek istiyorsanız haftada yarım kilo ile bir kilo arasında zayıflayacağınızı farz edersek 1-1.5 ay gibi bir süreçte istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

5-10 kilo fazlanız varsa 2 aya yayılmış sağlıklı bir diyeti sporla harmanlayarak harika sonuçlara ulaşabilirsiniz.

10-15 kilo arasındaki fazlalıkları 2-2.5 ay aralığında eritmeniz mümkün.

15-20 kilo zayıflayacaksanız disiplinli bir çalışma ile 3 – 3.5 ay içerisinde yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

20 kilodan daha fazla vermek istiyorsanız azdan az, çoktan çok gider mantığını unutmayın. Ne kadar şişmansanız ilk başlarda o kadar hızlı kilo verirsiniz. Bu yüzden 50 kilo fazlası olan bir kişinin “Hafta da yarım kilo versek 100 hafta!” demesi hata olur. Süreç özellikle ilk başlarda çok daha hızlı ilerleyecektir.

Zayıflamak için Öneriler!

 1. En önemlisi: Zayıflamak için motivasyonunuzu mutlaka koruyun!
 2. Ekmeği, börek çöreği, tatlıları ve diğer unlu mamullerin tüketimine dikkat edin.
 3. Porsiyonlarınızı küçültün.
 4. Margarin tüketmeyin.
 5. Çayınızı kahvenizi şekersiz için.
 6. Yiyeceklerinizin kaç kalori olduğuna göz atın. Hiç ummadığınız gıdalar yüksek kalorili olabilir.
 7. Uyku saatlerinizi düzenleyin. 7-8 saat gece uykunuz olsun.
 8. Her gün en az 2 litre su tüketin. Yaz aylarında bu miktar daha yüksek olmalı.
 9. Kola, fanta ve gazoz tüketimini bırakın.
 10. Meyve suları masum sanılsa da yüksek miktarda şeker içerir. İçmeyin.
 11. Meyveler de kilo aldırır. Çok meyve yiyorum neden zayıflayamıyorum demeyin.
 12. Paketlenmiş market gıdalarından kaçının.

Bu yazıda nasıl zayıflarım, zayıflamak için neler yapmalıyım, zayıflama rehberine ihtiyacım var şeklinde insanların kafasında oluşan soru işaretlerine olabildiğince özet şekilde cevap vermeye çalıştık. Herhangi bir sorunuz veya tecrübeniz varsa yorumlarda bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

1 YORUM

CEVAP VER