Yağ Oranı Hesaplama

Çok kolay bir şekilde yağ oranınızı hesaplayabilmeniz için aşağıdaki aracı tasarladık.

Erkek
Kadın

Yağ Oranınız Kilonuzdan Daha Önemlidir!

En sık düşülen hatalardan biri kilo vermek adına kas ve su kaybetmektir. Spor yapıp yapmamanız, cinsiyetiniz ve diğer unsurlar şunu asla değiştirmez. İstediğiniz şık görünüme kavuşmanın yolu yağ oranınızı düşürmektir! Eğer kas kütlenizi kaybedip yağ kütlenizi korursanız çok daha çirkin bir görünüm sizi bekliyor olacaktır. Bununla alakalı aşağıdaki görsellere bir göz atın, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Sanırım aklınızda soru işareti kalmamıştır. Bu arada yukarıda sizlere verdiğim araç oldukça basit düzeyde hesaplamalar içindir ve yanlış sonuçlar verebilir. Açıkçası binlerce liralık profesyonel cihazların bile yağ oranı hesaplarken hatalar yapabildiğini biliyoruz. Bu konuda pek çok farklı yöntem var ancak en güvenilir sonuçlar için kişi bir havuza konulur ve zor denebilecek işlerle uğraşır. Bu testin 10 kereye kadar tekrarı yapılabilir.

Yağ oranı çok değerli olsa da gördüğünüz gibi yağ oranınızı öğrenmeniz pek kolay değil. Bu yüzden her karşınıza çıkan yağ oranı hesaplayıcıların sonuçlarına kendinizi kaptırmanızı önermem. Bu konuda en doğru hesap makinesinin ayna ve göz olduğunu düşünüyorum. Aynaya baktığınızda çok daha güzel bir görünüm elde ediyorsanız, vücudunuz hantal görüntüsü yerine fit bir görüntüye kavuşuyorsa yağ oranınızın düştüğüne kanaat getirebilirsiniz!