Tarçının Faydaları Neler? Tarçın Çayı Tarifi!

tarcin-siskinlik

Son zamanlarda kilo sorunu olan kişilerin kilo vermek için sık sık kullandığı tarçın çayı sadece kilo vermek için değil sağlık içinde büyük bir önem taşıyor. Tarçının faydaları saymakla bitmiyor, Osmanlı mutfağında sıkça kullanılan tarçın ve eski insanların neden bu kadar sağlıklı ve uzun süre yaşadığını da açıklıyor aslında. Tarçının faydalarını ve sonrasında tarçın çayı nasıl yapılır sizler için anlatıyoruz.

Tarçın Nasıl Yetişir ?

Aynı isminde ağaçtan elde edilir tarçın, toz ve çubuk halinde bulunur ve tarçının dünyada bilinen 150 den fazla çeşidi olduğu bilinmektedir. Bilinen en yayın tarçın çeşitleri ise Seylan tarçını, Çin tarçını ama Seylan tarçını daha zor bulunabilir ve daha pahalıdır Çin tarçınına göre… Eskiden beri kullanılan tarçın bir çok hastalığı tedavi etmek amacı ile kullanılır en bilinen ishal, şeker hastaları adet sancıları baş ağrılarını azaltmak için çok faydalı baharattır.

Tarçının Faydaları

  • Dolaşım sistemini rahatlatır ve artırmaya yardımcı olur
  • Soğuk kış günlerinde soğuk algınlıklarına karşı korur
  • Mide rahatsızlıkları giderir
  • Kilo vermek için kullanılır
  • Kan şekerini düzenleyerek şeker hastalarının ilacı niteliğindedir
  • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir
  • Kalın bağırsak kanser riskini azaltır
  • Kolesterolü dengeler
  • Hafızayı geliştirir

Tarçının Sağlığa Faydaları

Tarçın genel olarak vücut içi ısıyı dengeler kolesterolün olan kişilerin kullanması gerekir ve kolesterolün dengeler. Kan şekerini düzenler ve bu sayede  şeker hastaları olan ve kilo alan kişilerin insülin ihtiyacını karşılar.  Hemoglobini fazla sayıda barındıran tarçın demir vitamini bakımından oldukça zengindir ve kan şekeri dengelemede çok faydalıdır.

Kalsiyum oranı oldukça fazla bulur ve bu sayede kemikleri ve diş etlerini güçlendirir. Beyin gelişimini ve zeka gelişimi için faydalıdır.

Bir tatlı kaşığı tarçın ile günlük demir ihtiyacının yüzde 4 kalsiyum ihtiyacının yüzde 9 manganez ihtiyacını yüzde 70 ve lif ihtiyacının da yüzde 20 sini karşılamak için yeterlidir.

Tarçın Çayı Tarifi

Çubuk tarçın ile yapmak en doğal yöntemidir zira toz tarçının içinde katkı maddesi bulunabilir bu yüzden çubuk tarçı ile yapmak daha sağlıklıdır. Çabuk tarçını kaynamış suyun içine elimiz ile kırarak atalım ve en az yarım saat kadar demliğin üzerine koyup çay demler gibi demlenmesini bekleyelim. Demlenen tarçın çayının içine limon sıkabilirsiniz.

Tarçın çayını sadece demleyerek içmek yerine tüm çay alışkanlıklarımızda küçük bir çubuk tarçın atarak çaylarımızın içine tüketebiliriz.

1 YORUM

CEVAP VER