Salatalığın (Hıyarın) Faydaları

salatalığın faydaları

Salatalık buzdolabından eksik edilmeyen besinlerden bir tanesidir. Çok düşük kalorili ve tok tutucu olduğundan zayıflamak isteyenlerin diyetlerinde sık başvurduğu bir çözümdür. Büyük oranda sudan oluştuğu için vücudun su ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Sıcak havalarda ferahlatıcı bir atıştırmalık aradığınızda en sağlıklı seçimlerden biridir. Gelelim salatalığın faydalarına…

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

  1. Su ihtiyacı: İnsan vücudu 3/4 oranında sudan meydana gelir. Sağlıklı kalabilmek için sık sık ve yüksek miktarlarda su tüketmemiz gerekir. Aksi durumlarda önce halsizlik, kuruluk gibi hisler ve ardından ölüme kadar ilerleyen bir süreç söz konusudur. Salatalık %95 oranında su olduğu için vücudun su ihtiyacının bir kısmını karşılar.
  2. Antioksidan: Salatalık beta karoten ve C vitamini gibi en bilinen antioksidan maddeleri içerir. Son derece kuvvetli bu antioksidanlarla iltihapları giderici ve yaşlılığı önleyici etki gösterir. Kozmetik sektöründe pek çok krem ve maske içerisinde yer alması bundan kaynaklanır.
  3. Cilt bakımı: Salatalık yenilerek tüketildiğinde oldukça faydalıdır ancak harici olarak da cilde uygulanabilir. Göz altı şişliklerine karşı birebirdir, ciltteki iltihabı söker ve tahriş olan bölgeleri iyileştirir. Gözenekleri açar.
  4. B ve K vitamini: B vitamini eksikliğinde halsizlik, unutkanlık ve benzer problem sık görülür. K vitamini kanın pıhtılaşması ve kemiklerin daha kuvvetli olması için lazımdır. Salatalık her iki vitamini de içeren bir besin.
  5. Ağız kokusu: Salatalık ağızdaki kötü kokuları, nefes kokusunu giderir.
  6. Düşük kalori: 100 gram salatalık 15 kalori içerir. Bu da demektir ki en büyük salatalıklar dahi 30 kaloriden fazlasını içermez. Diyet döneminde korkmadan tüketilip açlık bastırılabilir.

CEVAP VER