Protein Diyeti

Protein; vücut metabolizmasının güçlenmesi ve dirençli kalması için gerekli olan et ve beyaz ürünlerin günlük besin ihtiyacı kadar tüketilmesidir. Protein, kemik gelişimi ve tokluk hissini yaratarak daha güçlü ve sağlıklı bir metabolizma oluşmasında yardımcı olur.

Protein Diyeti Nedir?

Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu besinlerden biri proteinlerdir. Fazla proteinli gıdaların tüketilmesi de kilo alımına neden olur. Rahatlıkla kilo vermek ve ideal kiloyu korumak için protein içerikli besin gıdalarının birbirinden ayrılarak farklı öğünlerde yenmesi ile birlikte sağlanabilir. Birlikte tüketimlerinde vücutta aşırı enerjiden dolayı çabuk yağ depolama ile kilo alımı hızlanacaktır.

Protein diyetleri hızlı sonuç verdiği için genel olarak acil ameliyat olacaklar için ve diğer aciliyet durumları için uygulanan diyetlerden biridir. Protein diyetinin düzenli olarak yapılması ve protein ağırlıklı besinlerin gün içindeki öğünlerde sıklıkla ve az miktarda tüketilmesi hem vücut direncini arttırır, hem güçlü bir metabolizma işlevi yakalanır hem de kilo verme işlemi hızlanır.

Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Protein diyetinin tek bir versiyonu yoktur. Genellikle saf protein içeren yiyeceklerden oluşan bir diyet olarak bilinir. Bu sisteme göre karbonhidrat miktarı neredeyse sıfıra, yağ miktarıysa mümkün olduğunca az miktara çekilir ve beslenme tamamen proteinli besinler üzerinde yoğunlaşır. Çok bir esprisi yoktur, sürekli protein tüketilerek yapılır. Bununla beraber pek bilinmese de aşağıdaki gibi bir versiyonu da söz konusudur.

Protein diyeti; daha çok et ve beyaz ürünlerin bol miktarda kullanıldığı bir listeden oluşur. Et ve et ürünlerinin çoğunlukla kullanıldığı, vejetaryenler için sebze ağırlıklı bir diyet listesinin oluşturulduğu sağlıklı bir uygulama şeklidir. Protein diyetlerinin ilk 2 haftası sadece et ve et yan ürünleri ile yapılan besinlerin tüketimi ile başlar. Et dışında herhangi bir besinin tüketilmemesi gerekir. Vücut direncini ilk 2 hafta içinde yükselterek tokluk hissinin yakalanması sağlanır. Sadece et ve beyaz ürünler tüketerek ilk 15 gün içinde istenilen tokluk hissi yakalanır.

15 günün sonunda protein diyet listesinde değişiklikler yapılır. Et ve beyaz ürünler yerine sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet listesi oluşturulur. Sebze ve meyve tüketimi yine 15 gün boyunca devam edecektir. Bu evrede sebze ve meyve dışında herhangi bir besin gıdasının alınmaması gerekir. Üçüncü aşamada ise çorba ve salatalara geçilir. İlk aşamada et ve beyaz ürünler, ikinci aşamada sebze ve meyveler, üçüncü aşamada ise yemek yeme oranını azaltıp kalori düşürülerek çorba ve salata diyet listesi oluşturulacaktır. Bu aşamada da çorba ve salata dışında diğer besin ve içecek ürünlerinin tüketilmemesi gereklidir.

Bu aşamalara uygun olarak diyetine devam eden kişilerde gözle görülecek oranda bir kilo kaybı yaşanacaktır. Aç kalmadan ve tokluk hissini yaşatan protein diyetleri isteğe ve bünyeye göre farklı şekillerde de oluşturulabilir. Örneğin; istenilen kiloya düşene kadar sadece bir protein besiniyle beslenerek de rahatlıkla kilo verilebilir. Her gün balık yiyerek kilo vermek isteyen bir kişi için diyet listesi oluşturulabilir. Her gün tavuk yiyen bir kişi için liste oluşturulabilir. Ya da her gün sebze yerim diyen kişiler içinde tek besinden oluşan protein diyet listeleri oluşturulmaktadır.

Protein Diyetinde Ne Yenir?

Protein genel olarak et ve et ürünlerinde, sebzelerde bol miktarda bulunur. Bakliyat gıdalarında ve tahıllarında da bu protein tüketimi yakalanabilir. Protein içeren besinler doyurucu olması yanında vücut direncini artıran ve sağlıklı, güçlü bir bünyenin oluşması için gereklidir. Protein diyeti proteinden zengin olduğu için bu faydaların tümünü sağlar.

Baklagillerde, etler ve yan ürünlerinde, süt, peynir, yoğurt, yumurta, sucuk, salam, sosis, kaşar peyniri, buğday, pirinç, yulaf, karnabahar, lahana, bezelye vb. besin gıdalarının içinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu besinlerin birlikte tüketilmesi kilo almaya sebep olurken, ayrı ayrı belirlenen öğünlerde tüketilmesi ideal kiloyu korumada etkilidir. Protein diyetinde protein tozu kullanılmalı gibi bir yanılgı zaman zaman duyuyorum. Kesinlikle yanlıştır, protein tozu olmadan da protein diyeti yapılır.

Protein Diyet Listesi

Listeler ilk 15 gün sadece et ve beyaz besin ürünlerinin tüketimi ile başlar. İkinci aşamada sadece sebze ve meyve tüketimi gerçekleştirilir. Üçüncü aşamada çorba ve salata ağırlıklı bir protein diyeti hazırlanır. Bu üç aşamaya düzenli olarak uyulduğunda 1 ay içerisinde istenilen kilo hızlı ve sağlıklı bir şekilde düşmek mümkün. Aynı şekilde vücut kondisyonunu geliştirmek isteyenler için de protein diyet listesi oluşturulmaktadır.

Protein Diyeti Yapanlar

Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için protein diyeti birebirdir. 1 ay içerisinde olumlu sonuçlar almak mümkün. Hızlı ve sağlıklı şekilde kilo vermenin dışında vücut kondisyonu ve vücut şekillendirmeleri içinde protein diyetinden yararlanılır. Örneğin; Fitness yapan bir kişi vücudunu geliştirmek ve şekilli bir vücuda sahip olmak için protein diyetine başvurur. Protein diyeti içerisinde et ve beyaz ürünlerin tüketimini arttırır.

1 YORUM

CEVAP VER