Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayı bildiğimiz papatyanın toplanıp, kurutulup ardından çayının yapılmasıyla elde edilir. Son yıllarda siyah ve yeşil çayın yanında en çok tercih edilen çaylardan biri. Yaz aylarında çevrede bolca görülen -kimi zaman seviyor sevmiyor testlerinin kurbanı olan- papatyanın çayı sağlığa oldukça faydalı. Gribin ve soğuk algınlığının hızlıca tedavisinde oldukça etkili. Bağırsak problemlerine, hazımsızlığa karşı kullanılır. Ağız içerisinde çeşitli noktalarda oluşan yaralara, diş etlerinde oluşan iltihaplara ve bademciklerin iltihaplanmasına iyi bir çözümdür.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

  1. Grip ve soğuk algınlığı: Kış aylarının beraberinde getirdiği hastalıkların baş belası olduğunu bilirsiniz. Öksürük, buruk akıntısı, ateş gibi semptomların gözlendiği bu sıkıntılı süreci atlatmak için papatya çayı tüketebilirsiniz. Papatya çayı içtiğinizde vücudunuzun iyileşme sürecine katkıda bulunmuş olursunuz. Üstelik hasta olmadan önce düzenli olarak papatya çayı içerseniz grip, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına yakalanma ihtimaliniz düşer.
  2. Papatya çayının cilt ve saç sağlığına katkıları: Herkes daha güzel bir cilt ve daha sağlıklı saçlar ister. Papatya çayı antioksidandır, cildi temizler ve daha sağlıklı bir hale getirir.  Ölü hücrelerden arınan cilt daha sağlıklı olmanın yanında çok da güzel görünür. Yağlı veya kuru, cilt tipiniz fark etmeksizin papatya çayının cildinize iyi geleceğini söyleyebiliriz. Papatya çayının saçlara faydaları: doğal parlaklık kazandırması, saç diplerini güçlendirmesi bununla beraber kaşıntı ve kepeğe karşı yardımcı olmasıdır.
  3. Migren ağrısına papatya çayı iyi geliyor: Migren ağrısı ancak yaşayanların anlayabileceği kadar büyük bir ağrı olabiliyor. Bazı durumlarda geçmek bilmeyen saatler boyunca beynin zonklaması kişiyi çıldıracak hale getirebilir. Papatya çayı migren ağrılarını bir nebze de olsa yatıştırır.
  4. Kas gevşetici etkisi vardır: Kas gevşetici ilaçlar çeşitli hastalıklara karşı kullanılan yaygın çözümler arasında. Papatya çayının da kas gevşetici etkisi bulunur. Vücudu rahatlatır bundan dolayı gece uyumadan önce tüketilmesini öneriyoruz. Papatya çayının kas gevşetici etkisini kadınların regl (adet) ağrılarında da görüyoruz. Karna giren kramplara karşı rahim kaslarının gevşemesi rahatlamayı sağlıyor. Regl döneminde dayanılmaz acılar yaşayan kimi kızların papatya çayı tüketerek süreci daha rahat geçirdikleri biliniyor.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Papatya çayını hazırlamak oldukça basittir. Kurutulmuş papatya yapraklarının demlenmesiyle hazırlanır.

Papatya çayı tarifi

Malzemeler: 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya ve yarım litre kaynamış su.

Hazırlanışı: Papatya çayını hazırlarken suyun içerisine ilave edip kaynamasını beklemeye gerek yok. Suyu öncesinde kaynatın ardından kurutulmuş papatyaları ilave edin ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Bu haliyle oldukça lezzetsiz gelebilir. Çayınıza lezzet katmak için temin etme şansınız varsa doğal bal veya limon ilave edebilirsiniz.

CEVAP VER