Lif Nedir? Lifli Gıdalar Neden Zayıflamaya Yardımcı Olur?

lifli-gidalar-gidahatti

Lifle daha hızlı ve sağlıklı kilo verin ve zayıflama için bir adım öne geçin…

Çoğu kişi bu cümlenin gücünü bilmez veya inanmaz. Halbuki liflerin vücut için çok yararlı etkileri vardır. Bilimsel araştırmalar tansiyon ve damar hastalıklarının önlenmesinde etkili olduğunu bunun yanında insülin direncine iyi gelerek şeker hastalığı ve diyabetin de önüne geçebildiğini göstermiştir.

Lif ve kilo kaybından bahsetmeden önce, lifin ne olduğunu bilmek gerekir. Çünkü çoğumuz “lif tüketin” sözünü sık sık duyarız ama yine çoğumuz lifin ne olduğunu tam olarak ne işe yaradığını bilmez. Lif çoğu gıdada bulunan ve vücut tarafından parçalanamayan şeker moleküldür. İki biçimi vardır:

  • Çözülebilir Lifler: Bu tip lifler suda çözünür ve midede jel benzeri bir madde üretir. Bu madde sindirilen gıdanın yavaş yavaş ince bağırsağa gitmesine neden olur. Bu şekilde gıdanın emilimi yavaşlar ve içindeki besinlerin kana karışma süresi uzar. Çözülebilir lif , kolesterolü de bağlayarak, kolesterol miktarını da belli miktarlar çerçevesinde kana karışmasını sağlar. Yani kana aşırı kolesterol gitmesini engeller. Ayrıca ince bağırsakta bulunan bir çok yaralı bakteriyi de besleyerek bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla daha rahat savaşmayı veya daha az yakalanmayı sağlar.
  • Çözülemez lifler:Bu tip lifler ise mideye girdikleri anda parçalanamaz. Suyu emerek sünger gibi genişlerler. Bunlar ince bağırsaklara girdiklerinde gıda emilimini hızlandırırlar. Çözülemez lifler adeta detoks görevi yaparlar ve suyla birlikte dışkı ile atılırlar.

Meyve, sebze, yulaf kepeği, tam buğday ürünleri, tam taneli tahıllar gibi besinler de dahil olmak üzere günlük lif miktarını artırmak için kolay yollar vardır. Ancak dikkatli olun bir kerede diyet lifi miktarını artırmak için acele etmeyin. Çünkü birden artırılan lif miktarı gaz, kabızlık ve şişkinlik gibi yan etkilere neden olabilir. Günlük lif ihtiyacınızı yavaş yavaş artırmak her zaman daha faydalı olabilecektir.

Gelelim lifin yağ yakıcı özelliğine… Lif içerisindeki besleyici ögelerin yanında su bulunur bu şekilde daha yoğun hale gelir. Bu “yoğunluk” kolay kolay sindirilemez, kendinizi daha “dolu” hissedersiniz. Bu şekilde açlık süresi uzar. Açlık süresinin uzaması yemek miktarının azalmasına ve böylece zayıflamanıza, bel ve basen bölgesinin incelmesine sebep olur.

Bugün tüm dünyada ve ülkemizde ne yazık ki yeterli lif tüketimi olmamakta. Günlük tüketimin arttırlmasını sağlayacak gıdalardan bazıları aşağıdaki listede:

Meyveler: Çilek, armut, elma, muz ve portakal

Sebzeler: Bezelye, brokoli, mercimek, fasulye

Tahıllar: Yulaf, kepek

Kuru yemiş: Badem

Şimdi de lif tüketimini arttıracak 3 adet öneri:

  1. Günün en önemli öğünü sabah kahvaltısıyla beraber lif almaya başlayın. Tam buğday ve tahıl içeren ekmek ve gevreklere yönelin. Aldığınız her ürünün içerdiği lif miktarını kontrol edin.
  2. Gün içinde pratik olan meyve sebzeleri öğün aralarına atıştırma olarak katın. Bu şekilde hem metabolizmanız çalışır hem de daha uzun süreli tokluk hissedersiniz.
  3. Beyaz undan ve bu unu içeren gıdalardan uzak durun. Bu un rengi dışında çoğu özelliği ve lifi gitmiş bir un türüdür. Bu sebeple size yararından çok zararı olur.

İşte sizlere lifin sağlıklı ve hızlı olarak zayıflama, incelme ve yağ yakmada üstlendiği bilimsel rol ve bu rolün sonuçlarında getirdiği faydalar. Bu makaleden yoma çıkarak diyetinizden lifi asla eksik etmeyin.

1 YORUM

  1. Saygılarımı sunarak başlayacağım lif yani fiber ilk defa bu kadar iyi anlatılmıştır sanırım. Lif nedir diye arıyordum ve direk cevabımı aldım teşekkürler.

CEVAP VER