Kelle Paça Çorbasının Faydaları

kelle paçanın faydaları

Kelle paça çorbası yapılırken küçükbaş hayvanların kelleleri kaynatılır ve ardından terbiye edilerek içilecek çorba kıvamına gelmesi sağlanır. Oldukça yağlı bir çorbadır. Kelle paçayı lokantalarda içmek mümkündür, bunun yanında dileyenler evde de kelle paça çorbası yapabilir. Gelelim paçanın faydalarına. Doktor Canan Karatay “Kelle paçanın faydaları çoktur, bol bol için.” diyor. Hatta kendisi de zaman zaman içtiğini aktarmıştı. Karatay diyeti isimli kitabında da öneriyor.

Kelle Paça Çorbasının Faydaları

Kelle paça çorbası yüksek miktarda yağ içerir ancak bu yağ hamburger veya patates kızartmasının içerdiği yağ gibi değildir. Hayvanın doğal yağıdır, yüksek miktarda kolesterol içerir. Bundan dolayı çocuk gelişimine oldukça fayda sağlar. Büyüme evresindeki çocukların kelle paça tüketmelerini öneririz. Yetişkinlerin de tüketmesi ancak dozunda bırakması sağlık açısından en iyisidir.

Halk arasında kelle paça çorbasının kırık çıkıklara iyi geleceği gibi bir anlayış mevcut. Doğruluğuna dair herhangi bir bilimsel delil henüz yok ancak kırık çıkık durumlarında hastalarına bu çorbayı tavsiye eden doktorlar var.

Kış hastalıklarına karşı sıcak çorbanın iyi geldiği bilinir. Limonlu, pul biberli bir kelle paça çorbası soğuk algınlığına karşı ideal bir içecektir. Kış günlerinde evde kelle paça çorbası yapıp kavanozlarla veya tencerelerle buzdolabınızda saklayabilirsiniz. 5 gün – 1 hafta herhangi bir sıkıntı çıkmadan dayanabilir, gerektiğinde ısıtıp bol pul biber ve limonla içinizi ısıtan, soğuk algınlığına iyi gelen bir çorbayı tüketme şansınız olur.

 

CEVAP VER