Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Kalori İhtiyacınızı Nasıl Hesaplarsınız?

Günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayabilmeniz için aşağıdaki aracı oluşturduk. Bu araçta yer alan bilgileri doğru bir şekilde doldurduğunuz taktirde günlük kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kalori İhtiyacı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bedenimiz çalışabilmek için enerjiye gereksinim duyar. Beslenme yoluyla dışarıdan enerji alırız ve sonrasında bu enerji sayesinde iş yaparız. Bu bir döngü şeklinde devam eder. Bu döngü sayesinde hayatta kalırız ve diğer faaliyetlerimizi gerçekleştiririz. Burada bahsettiğimiz enerjiyi kalori ile ölçeriz, hatta popüler kullanımda kalori ile isimlendiririz bile denebilir. Buradan yola çıkarsak vücudumuza bir gün içerisinde almamız gereken enerji miktarını da “Günlük Kalori İhtiyacı” olarak adlandırabiliriz.

Peki bu ne işimize yarar?

Sağlıklı bireyler olabilmek için vücudumuza gereken enerjiyi vermeliyiz. Eğer gereğinden az kalori alırsak vücudumuz fonksiyonlarını yerine getiremeyebilir. Eğer gereğinden fazla kalori alırsak vücudumuz bu fazla kalorileri yağa çevirerek depolayacaktır. Burada şişmanlık ve zayıflığın temel mantığını anlamaya başlıyoruz. Açıkçası insan çok kompleks bir varlık bu sebeple çeşitli etkenler kilo durumunu temel kalori mantığıyla kontrol edemez hale getirebiliyor. Yine de olayın temelinde kaloriler olduğunu, kişinin vücudunun bir günlük aktiviteleri için ihtiyaç duyduğu enerjiye günlük kalori ihtiyacı dendiğini bilmeniz oldukça değerli.