Elmanın Faydaları Nelerdir? Elma Kaç Kaloridir?

elmanin-faydalari

Elma, harika lezzeti ve kokusuyla adeta insanları kendisini yemeleri için davet ediyor. Şifa deposu denebilecek nitelikte bir meyve. Farklı renklerde ve birbirinden kısmen farklı lezzetlerde çeşitleri var. Yeşil elmalar biraz daha ekşimtırak buruk tada sahipken kırmızı elmalar daha şekerli bir tat verir. Bu güzel meyvenin faydalarına detaylı olarak değinmek istiyorum.

Elmanın Faydaları

Elma içerisinde B ve C grubu vitaminleri barındırır. Vitamin eksikliği yaşamamak adına fırsat buldukça elma tüketilebilir. Gerçekten besleyici bir meyvedir.

Elmanın içerisinde yüksek miktarda lif bulunur. Lifler, çeşitli kaynaklarda fiber olarak da isimlendirilir. İşlevlerine gelecek olursak insan vücudunda boşaltım sistemine önemli katkıları vardır. Lifler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Elma, kan şekerinin dengelenmesi için oldukça faydalıdır. Kan şekerine bağlı hastalıklar yaşayan kişilerin günlük hayatta yanlarında elma taşıdığına ve gerekli durumlarda tükettiğine şahit olabilirsiniz.

Elmanın kalori miktarı oldukça düşüktür bu yüzden kilo kontrolü amaçlanan pek çok diyette elmaya başvurulur. Elmanın düşük kalorili olması uzun süre tokluk hissi vermesine engel değildir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi içerdiği lifler kişinin tokluk hissetmesini sağlar ve uzun süre acıkmasını engeller.

Elmanın faydalarından bir diğeri de, yüksek miktarda antioksidan içermesidir. Kansere karşı koruyucudur.

Güzel bir cildi kim istemez ki? Daha parlak, daha canlı ve daha diri bir cilt isteyenlerin çeşitli bakım kürlerini araştırırken görüyoruz. Elmanın cilde faydaları göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Cildiniz ışıldasın istiyorsanız elma tüketmeye özen göstermenizi önerebilirim.

Elma Kaç Kalori? Elmanın Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 Gram
Kalori: 52
Yağ: 0,2 G
Kolesterol: 0 Mg
Sodyum: 1 Mg
Potasyum: 107 Mg
Karbonhidrat: 14 G
Diyet Lifi:2,4 G
Şeker:10 G
Protein:0,3 G
A Vitamini: 54 IU C Vitamini: 4,6 Mg
Kalsiyum: 6 Mg Demir: 0,1 MG
D Vitamini: 0 IU B6 Vitamini: 0 Mg
B12 Vitamini: 0µg Magnezyum: 5 Mg

Yukarıdaki besin değerlerinin 100 gram için geçerli olduğunu, ortalama büyüklükteki 1 adet elmanın yaklaşık 200 gram olduğunu belirtelim. Yani ortalama bir elma yediğinizde yukarıda yer alan besin değerlerinin 2 katını vücudunuza dahil etmiş olursunuz.

CEVAP VER