E Vitamini Ne İşe Yarar? Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

e vitamini

E vitamini yağda çözünen; kuruyemişler, meyveler, sebzeler, tahıllar, kümes hayvanları ve bazı baharatlarda bulunan bir vitamindir. Yağda çözündüğü için vücutta depolanabilir, günlük alımı zorunlu değildir. Bu durumu açıklamak gerekirse şöyle bir misal verelim. C vitamini yağda çözünmeyen, suda çözünen bir vitamindir. Bundandır ki C vitamini vücutta depolanmaz, siz ne kadar fazla alırsanız alın vücuttan atılır. E vitamini yağda çözündüğü için vücutta depolanır ve ilerleyen zamanlarda ihtiyaç halinde kullanır.

Genel olarak E vitaminin faydalarına göz gezdirecek olursak: Kalp ve damar sağlığı, göz sağlığı, daha güçlü bir hafıza, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve varis ağrıları için vücut tarafından kullanılan bir vitamindir.

E Vitamininin Faydaları

 1. Beyni yaşlanmaktan korur: İnsan yaşlandıkça beyni de yıpranır. Yaşlı insanların düşünme, hatırlama konusunda gençlere oranla başarısız oldukları -istisnaları olsa da- bilinen bir gerçektir. Yaşlanmanın negatif etkilerinden beyni korumak için E vitamini iyi bir takviyedir.
 2. Cilt sağlığı: Sivilce oluşumu özellikle ergenlik döneminde büyük bir problemdir. E vitamini sivilce ve kara noktalara karşı etkisi kanıtlanmış bir vitamindir. Bununla beraber çok daha güzel cilde sahip olmak isteyenler eğer yeterince E vitamini içeren gıdalar tüketmiyorsa bunları tüketmeye başlaması önerilir.
 3. Diyabet: Diyabet-1 ve Diyabet-2 şeklinde 2 tip diyabet hastalığı vardır. E vitamini tip 2 diyabet için oldukça yararlıdır.
 4. Kalp sağlığı: E vitamini pek çok uzmanın görüşüne göre kalp krizi riskini düşürüyor. Bununla alakalı yapılmış güvenilir çalışmalar da var. Ancak bazı uzmanlar hala bu konuda soru işareti taşıyor. Kısacası her uzman tarafından kabul etmese de uzmanların büyük bir kısmının kabul ettiği bir durumdur. Kalp sağlığı için yeterli E vitamini tüketmek oldukça önemlidir.
 5. Hücre sağlığı: Canlıların tamamı hücrelerden oluşmuştur. İnsan bedeni milyarlarca hücrenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkar. Hücrelerin oksitlenmesi, serbest radikaller tarafından zarar görmesi hücreleri yaşlandırır. Hücrelerden oluşan insan bedeni de bundan doğal olarak zarar görecektir. Doğru miktarda E vitamini almak hücrelerin sağlığını kaybetmelerini engellemeye yardımcıdır.

E Vitamini İçeren Yiyecekler

Büyük miktarda E vitamini içeren gıdaların listesini sunacağız. E vitamini içeren bütün gıdalara yazmak maalesef mümkün değil, zaten bazı gıdaların E vitamini miktarı o kadar düşük ki varlığıyla yokluğu belli olmayacak derecede.

E Vitaminin Bulunduğu Besinler Listesi

 1. Ay çekirdeği
 2. Badem
 3. Çam fıstığı
 4. Toz acı biber
 5. Kurutulmuş fesleğen
 6. Fındık
 7. Keten tohumu yağı
 8. Domates
 9. Kuşkonmaz
 10. Mısır yağı
 11. Ispanak
 12. Karalahana
 13. Sarımsak
 14. Fıstık ezmesi

Bu besinlerin yüksek miktarda tüketimi çeşitli sağlık sorunlarına da yol açabilir. Mutlaka bilinçli şekilde yenilmeleri gerekir. Örneğin badem, fındık gibi kuruyemişler yüksek miktarda yağ içerdiği için yüksek kaloriye sahiptir. Çok fazla tüketilirse kilo alımına neden olur.

Beslenmenize şekil verirken tek taraflı düşünmemeye özen gösterin. Hastalıklarınız, alerjiniz varsa besin tercihinizi ona göre yapın ve mutlaka doktorunuza da danışın.

İyi beslenmeler.

1 YORUM

CEVAP VER