D Vitamini Eksikliği ve D Vitamini İçeren Yiyecekler

vitamin-d

D vitamini en özel vitaminlerden bir tanesidir. Üretimi için vücudun güneş görmesi oldukça önemlidir. Güneşe çıkmayan insanların daha sık D vitamini eksikliği çektiği görülür. Uzmanların bir çoğu D vitaminin sadece bir vitamin olmadığını, çok daha fazlası olduğunu öne sürer. Yaptığı görevler, arz ettiği önem o kadar fazla ki anlatılarak bitirilecek cinsten değil. “D vitamini ne işe yarar?” diyenlere minik bir özet yapalım. Kemik gelişiminin sağlıklı ilerlemesini sağlar. Hücrelerinizin büyümesi, çoğalması için kullanılır. Hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekir. Bağışıklık sistemini oldukça güçlendirir ve hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Sık karşılaşılan kış hastalıklarından tutun kansere kadar pek çok hastalığa karşı koruma sağlar. Günümüzde kanserin eskiye nazaran daha yaygın görülmesinin önemli sebeplerinden biri D vitamini eksikliğinin yaygınlaşmasıdır. Fosforun emilimini sağlar ve böylece dişlerin de güçlü olmasını sağlar. Saçların daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Kan basıncını ve kan şekerini dengeler. D vitamininin faydaları say say bitmez ancak bu şekilde bir özet yapılabilir. Eğer önemini kavradıysanız, konunun derinliklerine girebiliriz.

D Vitamininin Faydaları

 1. D Vitamini Kemik Gelişiminde Rol Oynar

  Kalsiyum, ismi sık duyulan bir mineraldir. Kemik gelişimi ve kalsiyum bir ikili olarak akıllarda yer etmiştir. Bu doğru bir tespittir, kemik gelişimi için kalsiyum olmazsa olmazdır. Lakin kalsiyumlu besinler tüketildiğinde iş bitmez. Kalsiyumun emilip kana karışması ve kemiklerin yapısına karışması gerekir. Kalsiyum emilimini sağlayan da D vitaminidir. Eğer yeterli vücut buna yeterli seviyede sahip değilse tükettiğiniz kalsiyum emilemez ve dolayısıyla kemik gelişimine katkı sağlayamaz. Kemik gelişiminde kalsiyum ve D vitamini ayrılmaz bir ikilidir bir arada bulunmadıkları taktirde kemik gelişimi aksar.

 2. D Vitamini Çocukların Büyümesi İçin Şarttır

  İnce bağırsaklardaki fosforun ve kalsiyumun emilimini sağlar. Bu iki mineral diş ve kemiğin yapısına katılır. Çocukluk evresi insanın en hızlı büyüdüğü evredir. Sağlıklı bir kemik gelişimi için bol bol D vitamine ihtiyaç duyarlar.

 3. D Vitamininin Bağışıklık Sistemine Etkileri

  Bağışıklık sistemimiz, bizleri hastalıklardan korur. Ürettiği koruyucu bileşenlerle vücudumuzun savunma mekanizmasını üstlenir. Güçlü bir bağışıklık sistemi en basit hastalıktan en karmaşık hastalıklara kadar koruma sağlar. Gripten kansere hatta alzheimer gibi hastalıklara kadar her türlü hastalığa karşı bağışıklık sistemi aktif görev oynar. Bağışıklık sisteminiz güçlü olursa kolay kolay hasta olunmaz. Güçlü bir bağışıklık sistemi için D vitamini olmazsa olmazdır.

 4. D Vitamininin Kan Şekeri – Şeker Hastalığı – Diyabet’e Etkileri

  Son dönemde D vitamininin yüksek olduğu insanlarda diyabete yakalanma riskinin daha düşük olduğu görülmüştür. Klinik çalışmalar göstermiştir ki D vitamini diyabete karşı koruyucu bir görev üstleniyor. Endocrine Society’s Journal of Clinical Endrocrinology & Metabolism dergisinde yayınlanan bir araştırma bunu ortaya koyuyor. Bu konuyla alakalı D vitamini diyabet riskini azaltıyor isimli yazıdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 5. D Vitamini Beyin İçin Önemlidir

  Bağışıklık sistemine olan katkılarını anlatırken alzheimer örneğini vermiştik. D vitamini; MS’e, parkinsona, epilepsiye(sara) ve hatta depresyona karşı koruyucudur. Sebepleri tam olarak bilinmiyor olsa da beyin gelişimi ve sağlıklı düşünme adına D vitaminin oldukça önemli olduğu çeşitli araştırmaların sonucudur. Beyindeki işlevini tam olarak bilmiyoruz lakin araştırmalar D vitaminin beyin için de çok faydalı olduğunu ortaya koyuyor.

D Vitamini Eksikliği

Faydaları yukarıda anlatmıştık. Eğer D vitamini eksikliği gibi bir sorununuz varsa vücut sistemleriniz her geçen gün daha çok sıkıntı yaşamaya başlar. Peki D vitamini eksikliğinde nelerle karşılaşılabilir?

 1. Kemik erimesi (Osteoporoz).
 2. İskelet kaslarının zayıflaması.
 3. Kemik ağrıları.
 4. Raşitizm.
 5. Kanser türevleri.
 6. Grip, nezle şeklinde hastalıklar.
 7. Ve daha pek çok hastalık…

D vitamini eksikliğiniz varsa en kısa sürede bir çözüm bulmalısınız. Vücudun bazı ögeleri eksikliğinde çok sıkıntı çıkarmayabilir ancak D vitamini öyle değil. O kadar fazla yer de D vitamine ihtiyaç var ki eksikliği yaşandığında büyük sıkıntılara düşmemek elde değil.

vitamin-d-gunesD Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

D vitamini eksikliği söz konusuysa ilk tavsiye güneş olmalıdır. Güneş, D vitamininin kaynaklarındandır ancak bütün gün ev ve iş yerinde bulunan kişiler güneş göremediklerinden dolayı D vitamini eksikliğini daha sık çekmektedirler. Güneşe daha fazla çıkılması önerilir. Bunun yanında D vitamini ampulleri vardır. Çeşitli platformlarda ilaç olarak geçtiğine şahit olabilirsiniz. Bu ampuller eczanelerden çok ucuz fiyatlara temin edilebilir, kullanımı kolaydır ve eksikliği kapatırlar. Bu vitamin bildiğiniz gibi yağda çözünür. Ampulün içerisinde yağda çözünmüş halde D vitamini bulunur. Bunun yanında yiyecek seçimlerine özen göstererek ihtiyacınızın bir kısmını karşılamanız mümkün.

D Vitamini İçeren Yiyecekler

d vitamini

 • Balık: Somon balığı, ton balığı ve uskumru balığı gibi yağlı balıklar D vitaminini açısından zengindir.
 • Yumurta: 1 orta boy yumurta ile günlük D vitamini ihtiyacının %2sini karşılarsınız.
 • İstiridye: D vitamini açısından zengindir.
 • Süt ve Süt Ürünleri: Kalsiyum açısından zengin bu ürünlerin D vitamini içerip içermediğini ambalaj üzerindeki besin değerlerinden görebilirsiniz.

Besinlerin sayısı pek fazla değil bu yüzden muhtemelen Türkiye şartlarındaki yiyecekler eksikliği kapatmaya yeterli olmayacaktır. Güneşlenmeye özen göstermek ve gerekli görüldüğünde D vitamini ampulü kullanmak bu duruma çözüm oluşturabilir.

3 YORUMLAR

 1. D vitamini eksikliği gerçekten bağışıklık sistemini çökertiyormuş son dönemlerde sürekli hasta oluyordum onca tahlil yaptırdım tek eksiğim D vitaminiymiş. Şimdi bol bol güneşe çıkmaya çalışıyorum yazı bu şekilde değerlendirip kışa daha sağlıklı girebilirim diye umuyorum.

CEVAP VER