Bazal Metabolizma Hızı

Bazal Metabolizma Hızınızı Aşağıdaki Araç Saniyesinde Bir Kaç Saniye İçerisinde Hesaplayabilirsiniz!

Erkek
Kadın

Bazal Metabolizma Hızı Nedir?

Bazal metabolizma hızı, bir kişinin dinlenme halindeyken harcadığı enerjinin miktarıdır. KCal ile birimi ile ifade edilir.

12 saatir aç, fiziksel ve zihnen tamamen rahatlamış ve dinlenme halinde bulunan bir insanın ihtiyaç duyduğu enerji miktarına bazal metabolizma hızı diyoruz. Profesyonel ölçümlerde kesinlikle bu kriterlere dikkat edilmesi gerekir ki doğru sonuca ulaşılsın. Yukarıdaki bazal metabolizma hızı hesaplama aracının yaklaşık değerler vereceğini tam doğru cevabı verememe ihtimalinin bulunduğunu belirtelim. Kesin sonuçlar için mutlaka bir uzmana başvurup ölçüm yaptırmanız gerekir.

Bunun yanında bazal metabolizma hızınızı arttıran ve azaltan faktörler vardır. İsterseniz bunlara da kısaca bir değinelim.

  • Bireyler yaşlandıkça bazal metabolizma hızları azalır. (Yaşlandıkça kilo artışının sebeplerinden biri olarak gösterilebilir.)
  • Hamilelerde bazal metabolizma hızı oldukça yüksektir.
  • Oruç veya buna benzer açlık durumlarında metabolizma kendisini koruyabilmek için bazal metabolizma hızını düşürür.
  • Fazla sıcak veya fazla soğuk ortamlarda bulunursanız, vücudunuz sıcaklık farkına uyum sağlamak için ekstra efor sarf edecek ve dolayısıyla bazal metabolizma hızınızı arttıracaktır.

Gördüğünüz gibi bazal metabolizma hızını etkileyebilen oldukça fazla sayıda madde var. Bu listeyi çok daha uzun tutmanın mümkün olduğunu da belirtelim.

Buradan elde ettiğiniz değere günlük kalori ihtiyacınızı hesaplama da ihtiyacınız olacaktır. (Besleniyo.com’un sunduğu günlük kalori hesaplayıcı sizin için bu işlemi otomatik olarak yapar.)