Balık Yağının Faydaları

balık yağı

Balık yağı, ton balığı ve somon gibi yağlı; soğuk su balıklarında bol miktarda bulunuyor. İçerisindeki omega 3 yağ asitleri kalp damar sağlığına ve beyne çok faydalı. Yediden yetmişe her yaş grubundaki insana yararı dokunuyor. Öğrencilerin hafızalarına ve düşünme güçlerine yardımcı oluyor, yaşlıların alzheimer riskini düşürüyor. Bu mucizevi yağdan faydalanmak için balık tüketmek şart değil. Balığın tadını sevmeyenler veya çeşitli sebeplerle yiyemeyenler piyasadan balık yağı kapsüllerini bulup tüketebilir. Kapsüller içerisinde çeşitli vitaminleri de bulundurabiliyorlar.

Balık Yağını Neden Tüketmeliyiz?

Omega 3 yağ asitlerinin faydalarına yukarıda bir parça değinmiştik, yazımızın devamında daha detaylı olarak değineceğiz. Yağ asitleri vücudumuzun sağlıklı işleyebilmesi açısından büyük öneme sahipler. Balık yağından elde edebildiğimiz Omega 3 yağ asidi maalesef ki insan vücudunda üretilemiyor. Faydalanmak için balık yağına ihtiyaç duyuyoruz. Bir kaç gün tüketilip bırakılmasıysa kesinlikle yetmiyor. Ömür boyu düzenli tüketmek gerekiyor.

Balık Yağı Faydaları Neler?

Balık yağının içerisindeki Omega 3 yağ asidinin beyin ve sinir sistemine olan katkıları bilimsel çalışmalar da görülmüştür. Hayatınız boyunca beyninizin sağlıklı olmasını istiyorsanız balık yağını ihmal etmemelisiniz. Alzhemier’dan koruyor, konsantrasyonu arttırıyor, ezberi kolaylaştırıyor. Balık yağı beyne çok iyi geliyor.

Balık Yağı Trigliseridi Düşürüp Kalp Sağlığını Koruyor

Kalp damar hastalıklarının temel sebeplerinden biri yüksek trigliserit. Düzenli balık yağı kullanılınca trigliserit düşüyor, kalp damar hastalıklarının yaşanma ihtimali azalıyor. Balık yağı tek başına yeterli olmuyor ancak doğru beslenme ve sporun yanında kullanıldığında çok yardımcı oluyor. Hiçbiri yetmezse doktorlar çeşitli önlemler alıyor. Düzenli balık yağı kullanıldığında gelecekte yüksek trigliserit problemiyle karşılaşma ihtimali azalıyor. Kolesterol problemine karşı da B12 vitamini ile birlikte aktif görev oynuyor.

Yüksek Tansiyona Karşı Birebir

Tansiyonun ilaç kullanmadan düşürülebilmesini sağlayan balık yağı uzmanlar tarafından yüksek tansiyon sorunu olanlara öneriliyor. Omega 3 yağ asitleri damarların bir miktar genişlemesine yardımcı oluyor böylece tansiyonun çıkma sebebi olan kan basıncı düşüyor. Tansiyon sorunu olanların balık yağı kullanma konusunda doktoruna sormasında yarar var.

Balık Yağı Obeziteyi Engelliyor Kilo Vermeyi Kolaylaştırıyor

Balık yağının içerdiği Omega 3 kilo vermeye yardımcı oluyor. Uzman diyetisyenlerin pek çoğu kilo verme döneminde insanları balık yağı kullanma konusunda teşvik ediyor. Balık yağının yararlarından bir tanesi de obeziteyi azaltıyor olması. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki düzenli balık yağı kullanan insanların obeziteye yakalanma ihtimalleri çok daha düşük.

Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Hem Anneye Hem Bebeğe Faydalı

Balık yağının bir diğer faydası hamilelikte ortaya çıkıyor. İnsanların balık yağına olan ihtiyacı daha anne karnındayken başlıyor. Balık yağı tüketen annelerin çocukları çok daha sağlıklı bir gelişim sergiliyorlar. Bunun yanında annelerin en büyük korkusu düşük yapma riskini de azaltıyor.

Balık Yağı Kullanacaklara Tavsiyeler

Balık yağını kapsül şeklinde tüketmek istiyorsanız mutlaka kaliteli markaları tercih edin. Biraz araştırma yaparak doğru markaların listelerine ulaşabilirsiniz. Balık yağının faydaları içerisindeki yağ asitleri ile doğru orantılıdır. En yüksek faydayı hedefleyin. Çok ucuz diye satılan pek çok balık yağının içerisindeki yağ asitlerinin size yeterince fayda sağlayamayacağından o fiyatlara satıldığını bilin. En tehlikelisi de kalitesiz markalardan aldığınız taktirde balık yağından dolayı zehirlenebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Belgesel de izlemiştim tembel, bütün gün evde oturan çocuklara balık yağı ve omega 3 takviyesi veriliyordu. Ardından zaman geçtikçe çocukta düzelmeler görülüyordu. Eğer bu deney balık yağı satmak için hazırlanmış bir düzenekten ibaret değilse, gerçekten çok heyecan verici. Ben düzenli olarak balık yağı kullanmayı düşünüyorum, bakalım balık yağının beyne faydaları nelermiş.

CEVAP VER