Balın Faydaları Nelerdir? Bal Neye İyi Gelir?

balın faydaları
balın faydaları

Bal insanlığın yüzlerce yıllık şifa deposu. Sağlığa olan faydalarından dolayı hep baş üstünde tutulsa da son yıllarda ciddi bir tehlike var. Yapay ballar piyasada egemenliği ele almış durumda. Doğal etiketiyle satılan balların bile doğal olmadığına defalarca rastlandı. Yapay ballardan fayda beklemek hata olur. Her doğal bal sattığını söyleyen kişiye inanmadan mümkünse tanıdık, emin olunan yerlerden bal almak gerekir. Aksi taktirde doğal balın verdiği faydaları alamamak bir yana içerisindeki şeker ve diğer maddeler kişinin sağlığına zarar verebiliyor. Eğer baldan faydalanmak isteniyorsa mutlaka doğal olanını bulmak gerekiyor.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

“Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir. Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelmesi. Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağı kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösteriyor olması. Soğuk havada donma yapmaz ise bal sahtedir. Zeytin yağının donması gibi kavanozun alt kısımları donma yapar ise hakiki baldır. Sahte balın rengi biraz daha açıktır, normal balın kokusu yoktur. Normal balın kıvamı biraz daha katıdır. Bal şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran çok daha fala keskindir. Fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar. Bu yediğiniz gerçek baldır. Balda hafifte olsa şekerden kaynaklı Alkol olması nedeni ile kibrit çöpü veya kağıt üzerinde cızırdayarak yanar.”

Balın Faydaları Neler? Bal Neye İyi Gelir?

Enerji verir: Oldukça kısa zamanda vücuda enerji verir. Sabahları kahvaltıda biraz doğal bal tüketmek güne başlangıçta çok daha dinç olmanızı sağlar.

Ballı süt uyumaya yardımcı olur: Bazı geceler bir türlü uyuyamıyor olabilirsiniz. Böyle gecelerde bir bardak sütün içerisine yarım yemek kaşığı balı ilave ederseniz uyumanız kolaylaşır.

Metabolizmayı hızlandırarak kilo verdirir: Kilo vermeyi amaçlayan kişiler için diyetisyenlerin bir önerisi var. Her sabah uyanır uyanmaz 1 bardak suyun içerisine bir kaç damla limon ve 1 tatlı kaşığı balı ilave edip içmek.

Bal kuru saçları nemlendirir: Saçlar kuruduğunda çok çirkin bir görüntü oluşturmaya başlarlar. Daha canlı, parlak saçlar isteniyorsa baldan faydalanılabilir.

Cilde faydalıdır: Sönük duran cildin daha parlak durması, yüzdeki lekelerin bir parça geçmesi isteniyorsa bal sürülebilir. Her gün kullanıldığında etkisini 10 gün içerisinde gösterir. Sivilcelerin oluşumunu engeller ve daha önceden çıkmış sivilcelerin geçmesine yardım eder.

Bal öksürüğe iyi gelir: Hastalıkların sebep olduğu öksürükler zaman zaman adeta boğazın parçalanacağını hissettirir. Gece kafa yastığa koyulduğunda öksürük uyutmuyor olabilir. Balın faydalarından biri de öksürüğe iyi gelmesidir. Bir yemek kaşığı balın üzerine karabiber serpiştirip bu şekilde yutulmalıdır. Bal, ağızda ve boğazda uzun süre kalmalı. Tüketildikten sonra hemen su içilmemeli. Öksürüğün azaldığı görülecektir.

İshal ve kabızlık: “Her ikisine de iyi gelir mi hiç?” demeyin! Bal doğru şekilde tüketildiğinde hem ishale hem kabızlığa iyi gelebilen mucizevi bir besin.

Karın ağrılarına iyi gelir: Karın ağrısının çeşitli sebepleri vardır. Balı sıcak suya ilave edip içtiğiniz taktirde karnınızdaki ağrılara iyi geldiğini göreceksiniz.

Yaraların tedavisinde kullanılır: Vücudunuzda bir kesik sonucu yara oluştuysa bala başvurabilirsiniz. Yara olan bölgelerin mikrop kapmaya eğilimi vardır. Eğer yara mikrop kaparsa ağır enfeksiyonlara sebep olabilir. Yaralı, kesik bölgeye bal sürmek mikropları temizler ve yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Mide asidini dengeler: Bu yazacaklarımı özellikle reflü hastaları iyi bilir. Mide yanmaları, ağrıları yaşandığında mide asidinin dengelenmesine ihtiyaç duyulur. Ilık ballı su mide asidini dengelemeye yardımcıdır ve dolaylı olarak diğer mide sorunlarınızın çözüme kavuşmasını sağlar.

Kaynaklar:

http://www.honey.com
http://www.realfoodforlife.com/health-benefits-of-honey
http://www.medicalnewstoday.com/articles/264667.php
http://www.care2.com/greenliving/10-health-benefits-of-honey.html
http://www.benefits-of-honey.com/health-benefits-of-honey.html
http://www.benefits-of-honey.com/
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/10/20/health-benefits-honey.aspx
http://www.mnn.com/health/fitness-well-being/stories/10-health-benefits-of-honey
http://www.webmd.com/diet/features/medicinal-uses-of-honey#1
https://www.organicfacts.net/health-benefits/health-benefits-of-honey.html
http://www.stylecraze.com/articles/7-benefits-and-uses-of-honey/

3 YORUMLAR

  1. Ne varsa organik olan da doğal olan da var. Doğal bal bulmak çok zar ancak doğal balın faydaları kanımca çok fazla. O yüzden köyden doğal bal getirtiyorum biraz pahalı ancak bu devirde doğal bal bulmak baldan faydalanmak kolay değil. Çocuklarıma da yediriyorum ilk başlarda sevmiyorlardı ancak artık alıştılar garip garip macunlar çöp yiyecekler yiyeceklerine bal yesinler daha iyi

CEVAP VER