Ayvanın Sağlığa Faydaları

ayva

Hayatımızı sağlıklı şekilde devam ettirmek için çeşitli besinlere ihtiyaç duyarız. Meyveler bu besinleri vücudumuza sunmamız için önemli bir araçtır. Bu yazımızın konusu ayva. Kışa doğru sonbahar civarında ve kış mevsiminde tüketilebilir. İltihap tedavisi, kansere karşı koruyuculuğu gibi yönleriyle öne çıkan ayvanın tabii ki sağlığa pek çok yararı var. Sarıya çalan bir renkte olan bu güzel meyvenin, ayvanın faydaları bakalım nelermiş.

Ayvanın Faydaları

Kilo verirken tavsiye edilir: Ayva 100 gramında yalnızca 60 kalori içerir. Lif oranı yüksek olduğu için tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi verir. Kilo vermek için yapılan diyetlerde tercih edilebilir.

Solunumu rahatlatıcı etkisi vardır: Solunum yollarıyla alakalı problemlere ayva iyi gelir. Astım hastalarına tavsiye edildiğine rastlanır.

Tansiyonu dengeler: Potasyumdan zengin gıdalar tansiyonun dengelenmesini sağlar. Sebze ve meyvelerin büyük bir kısmında iyi miktarda potasyum bulunur, ayva da bunlardan biridir. Tansiyon problemi yaşayanlara potasyum sağladığı için önerilir.

Ağrıları azaltır: Ayvanın faydaları arasında bilinmeyenlerdenbir tanesi ağrılara iyi geleceğidir. Eklem ağrıları yaşanılınca bir ayva dilimlenerek bölgeye uygulanırsa ağrıyı hafifletir.

Kalp ve damar sağlığına iyi gelir: Kalp ve damar hastalıkları sıklıkla yaşlılarda görülse de bu hastalıkların ilk adımları genç yaşlarda atılır. Ayva damar sertliği problemine karşı iyi bir önlemdir. Karaciğer için de sağlıklı bir meyvedir.

Hazımsızlığı geçirir: Ayvanın bir diğer faydası da hazımsızlık problemini giderebilmesi. Bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olarak çeşitli bağırsak sorunlarının çözümüne de destek olur.

Cildi temizler: Antioksidan özelliği çok yüksek bir meyve olmasa da yine de antioksidandır. Ayva cildi temizler ve tırnakların daha parlak, ışıltılı olmasını sağlar.

İshali geçirir: İshal problemi yaşandığında ayva tüketmek sorunun geçmesine yardımcı olur. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus var. Eğer ayvayı çok fazla yerseniz ishal yerine kabız olmanıza sebep olabilir.

 

1 YORUM

  1. Bizim aile de pek sevilir ayva. Faydalarının bu kadar çok olduğunu bilmiyordum ancak gerçekten de ayvayı bol tükettiğim dönemlerde hazımsızlık sorunu hiç yaşamadığımı fark ettim. Yazınızın haklılık payı var doğrusu!

CEVAP VER