Ananasın Faydaları | Ananas Kaç Kalori? Diyette Yenir Mi?

ananas-zayiflatir-mi

Ananas ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan bir meyve. C vitamini açısından çok zengindir. Cilde, saça ve tırnağa çok faydalı. Hastalıkların büyük kısmına karşı koruyucu etki sağlar. Ananasın içerisinde bulundurduğu enzimlerin yağ yakımına yardımcı olduğu bilinmektedir. Diyette ananas yemek bu yüzden yaygındır. Zengin lif içeriği sayesinde pek çok sindirim sorununa karşı faydalıdır.

Ananasın Faydaları Neler?

Diş Etleri: Ananas yüksek miktarda C vitaminine sahiptir. C vitamini eksikliğinin diş etlerine zarar verdiği bilinmektedir. Ananas tüketimi diş eti iltihabının engellenmesine yardımcı olur.

Bromelain Enzimi: Bromelain Ananas da bulunan enzimlerin karışımından oluşan bir madde. Bromelain vücudun su tutmasını azaltır. Şişliği alır, ödemin atılmasına yardımcıdır. İltihabı önler. Sinüzit ve eklem iltihabını hafifletir.

Kemikler: Ananasın faydalarından bir başkası kemiklere. Kemik sağlığı açısından en önemli meyvelerdendir. İçerdiği mineraller kemikleri kuvvetlendirir. Bunun yanında osteoporoz problemi yaşayan kişilerin tüketecekleri ilk meyve ananas olmalıdır.

Cilt: Cilt ve saç C vitamininden beslenir. Yüksek C vitaminiyle beslenen insanların cildi ve saçı daha sağlıklı olur. Ananasın faydalarından biri yüksek C vitamini içerdiği için cilde ve saça iyi gelmesidir.

Ananasın Besin Değerleri – Ananas Kaç Kalori?

Porsiyon Miktarı: 100 Gram
Kalori: 50
Yağ: 0,1 g
Kolesterol: 0 mg
Sodyum: 1 mg
Potasyum: 109 mg
Karbonhidrat: 13 g
Diyet Lifi: 1,4 g
Şeker: 10 g
Protein: 0,5 g
A Vitamini: 58 IU
C Vitamini: 47,8 mg
Kalsiyum: 13 mg Demir: 0,3 mg
D Vitamini: 0 IU B6 Vitamini: 0,1 mg
B12 Vitamini: 0µg Magnezyum: 12 Mg

Ananasın 100 gramı sadece 50 kalori. Ananas kilo vermek için yapılan diyetlerde tüketilmeye de oldukça uygun bir besin. Düşük kalorisinin yanında yağ yakımına da yardımcı olur. Diyet listelerine göz atarsanız sık sık ananas önerildiğini görebilirsiniz.

CEVAP VER