Alkali Diyeti

alkali diyeti

Tükettiğimiz her besinin bir ph derecesi mevcuttur. Ph dereceleri 0 ie 14 arasında tanımlanan bir ıskaladan ibaret olup Ph derecesi 0 ile 6 arasında olan besinler asidik, 8 ile 14 arasında olan besinler ise bazik olarak adlandırılmaktadır.

Besinlerin birçoğu asidik yapıda olduklarından bu durum ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. O nedenle bunu dengelemek ancak alkali besinlerin tüketimi ile mümkün olabilecektir. Özellikle vücudumuzda bulunan fazla yağlardan kurtulmanın en kolay yollarından biri asidik besinlerin azaltılarak alkali besinlerin tüketiminin artırılmasıdır.

Alkali diyeti nedir?

Besinlerin bazlık ve alkalilik durumuna göre ayrıldıktan sonra diyet listesinde ph dereceleri 8 ile 14 arasında değişen tamamen alkali besinlere yer verilerek yapılan diyet programına alkali diyeti denilmektedir. Genellikle zayıflama amaçlı olarak tercih edilen alkali diyeti 3 yada 4 haftalık bir periyotu kapsamaktadır. Bu periyot sonunda fazla kilolardan kurtulmuş olmakla beraber vücudumuz da düzene girmektedir. Diyetin etkileri programın başlangıcının hemen 3 gün sonunda etkilerini göstermeye başlayacaktır. Ancak bilinmelidir ki diyet sırasında kendimizde ciddi yan etkiler ve çeşitli olumsuz durumlar gözlenmekte ise diyete son verilmelidir.

Alkali diyeti nasıl yapılır?

Mümkünse bir diyetisyen kontrolünde hazırlanması gereken alkali diyeti, alkali besinlerden oluşturulmak kaydı ile kendiniz tarafından da hazırlanabilmekle beraber hazır diyet listelerinden de yararlanabilirsiniz. Ancak kritik bir nokta vardır ki eğer diyet listesini kendiniz hazırlayacak iseniz listeye girecek ürünlerinin ph’nı bilmeniz yâda tespit etmeniz gibi bir zorunlulukla karşıya karşıya kalınmaktadır. Dolayısı ile besinlerin ph durumları iyice araştırılması gereken bir konudur.

Alkali diyet listesi hazırlanmasında ki püf nokta diyet listemizin yaklaşık %80’in alkali %20’nin ise asidik besinlerden oluşması gerektiğidir. Bu diyet programı ile vücudumuzda bulunan asidik maddeler yavaş yavaş vücudumuzdan uzaklaşmakta ve yerine alkali madde rezervleri artmaktadır.

Bu diyet sırasında dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise gün içinde akşam 19.00’ a kadar yeme içme işlemlerinin tamamlanması ve bu saatten sonra mümkün olduğu kadar hiçbir şey yenilip içilmemesi gerektiğidir. Yine programa uygun olarak beslenme işlemi oldukça yavaş ve iyice çiğneyerek yapılmalı, yemekle beraber öncesinde hazırlanmış olan alkali sudan bolca tüketilmelidir. Alkali su mümkünse çay benzeri içeceklerde ve diğer yemeklerin yapımında bile kullanılmalıdır.

Alkali su nasıl yapılır?

Alkali diyetinde kullanacağımız alkali suyun yapılması ve kullanılması oldukça kolaydır. 2 litre kadar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı İngiliz karbonatı yâda normal karbonat konularak iyice karıştırılır. Elde edilen bu karışım alkali su olup gün boyu yapacağımız alkali su diyeti yada alkali diyetinde kullanımına hazırdır.

Suyu tatlandırmak istediğimiz takdirde içerisine biraz limon ya da bal katarak bu işlemi yapabiliriz. Bahsedilen tarif bir günlük alkali su ihtiyacımızı karşılamakta olup bu tarif günlük olarak hazırlanmalıdır.

1 YORUM

CEVAP VER