Adaçayının Faydaları

kalın_yapraklı_ada_çayı_detay

Adaçayı 2001 yılında “Yılın Bitkisi” ödülünü almış bir bitkidir. Sadece Türkiye de değil bütün Dünya da kullanılır. Adaçayının yaprakları kurutulur ve ardından toz haline getirilir. Sonrasında çayı yapılarak tüketilir. Adaçayı yemeklere tat vermesi için de kullanılmaktadır. Yaygın olarak içecek formunda tüketilir. Adaçayının faydaları da çoktur.

Adaçayı; A, C, K ve B6 vitaminlerini; potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum minerallerini içerir. A vitamini göze faydalıdır, C vitamini kalp hastalıklarından korur, K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlar. Minerallerin eksikliğinde vücutta ciddi sorunlar çıkabilir. Adaçayı içmek bütün bu eksiklikleri kapattığı için inanılmaz faydalıdır.

Adaçayının Faydaları

Adaçayı faydaları çok fazladır, özellikle cilt güzelliğine inanılmaz katkıları vardır. Cildinizi daha güzel göstereceğini vaat eden kozmetik ürünleriyle karşılaşmışsınızdır. Bu kozmetik ürünlerinin pek çoğu Adaçayı veya Adaçayının özünü içerir. Sert, esnek olmayan ciltler için de oldukça ideal bir çözümdür. Cildin daha esnek ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Depresyon ve stres: Adaçayı ruh ve sinir hastalıkları konusunda etkili bir bitkidir. Depresyon ve stres yaşadığımız dönemin belasıdır. Stres insanı fark etmeden yer bitirir, pek çok hastalığın bilinmeyen sebebidir. Depresyona giren kişi sıkıntılı zamanlar yaşar. Adaçayı antioksidan açısından zengindir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde stres ve depresyona karşı koruyucudur. Eğer depresyondan kurtuluşun çözümünü arıyorsanız her gün 1 fincan Adaçayı size çok yardımcı olabilir.

Alzhemier: Alzheimer ve diğer hafıza kaybı hastalıklarına karşı hafızayı güçlü tutmak önemlidir. Eğer hafızanız güçlüyse bu hastalıklara yakalanma ihtimaliniz düşer. Adaçayı düzenli tüketilirse hafızayı güçlendirir. Bu sayede hafıza kaybından korunmaya yardımcıdır. Öğrencilerin de tüketmesi daha güçlü bir hafızaya sahip olmaları açısından önem arz eder.

Kalp sağlığı: Her gün düzenli olarak tüketilen Adaçayı kalp ritmini sağlıklı çalıştırır ve kardiyovasküler sistemin daha iyi çalışmasına destek olur.

Yaşlanmayı geciktirir: Yaşlanmayı biraz açıklayalım. Yaşlılık hücrelerin yenilenmesinde ve hücrelerin onarılmasında yavaşlamayla kendisini belli eder. Kan dolaşımı hızlı olduğu taktirde hücre onarımı hızlanır. Adaçayı, kan dolaşımını arttırır. Bunun yanında içerdiği A vitamini sayesinde hücrelere destek olur. Bunun yanında bir kaç etkisi daha vardır ve toparlandığında Adaçayının yaşlanmayı geciktirdiği görülür.

Adaçayının faydalarını arttırmak adına taze tüketmeyi tavsiye ederiz. Kurutarak uzun müddet kullanmakta bir sıkıntı yoktur ancak yine de daha etkili olması için mümkünse taze tüketin.

1 YORUM

CEVAP VER