A Vitamini Nelerde Var? Faydaları Zararları Neler?

a vitamini

A Vitamini (Vitaminleri) Nedir?

A vitamini ilk keşfedilen vitamindir. Toplumda göze olan faydaları yaygın olarak bilinmektedir. Bitkisel ve hayvansal gıdaların pek çoğunda bulunur, eksikliğine nadiren rastlanılır. A vitamini ailesine göz atılırsa retinol ve karoten türleriyle karşılaşılır. Bunları açıklayalım.

Retinol: Yalnızca et, tavuk gibi hayvansal gıda kaynaklarında görülen bir hazır besin maddesidir.

Keroten: Provitamindir. Eğer ihtiyaç olursa retinole dönüşme şansı vardır. Hayvansal ve bitkisel gıda kaynaklarda görülen bir besin maddesidir.

A Vitamini Faydaları

 1. Göz Sağlığı: Yıllardır A vitaminin göz sağlığı açısından önem arz ettiği söylenmektedir. Bu doğru bir bilgidir. Gece körlüğü ve pek çok göz hastalığına karşı etkilidir. Göz bozukluklarının bir kısmında tedavi amaçlı olarak da kullanılabilir. Yeterli miktarda A vitamini alan kişilerin hayatının ilerleyen yıllarında göz problemleri yaşama ihtimali daha düşüktür.
 2. Embriyo Gelişimi: Anneler dikkat! Embriyonun gelişimi için A vitamini önem arz eder. Canlılar, hücreleri bölünerek büyür; bu kaide insan için de geçerlidir. A vitamini, gerekli hücrelerin bölünmesi ve embriyonun büyüyebilmesi için kullanılır.
 3. Hastalıklardan Korur: Enfeksiyona bağlı hastalıklara karşı kuvvetli kazandırır. Bağışıklık sistemini harekete geçirir ve antikor adını verdiğimiz bizi hastalıklardan koruyan maddenin üretimini arttırır.
 4. Cilde ve Saça Faydalı: A vitamini cildinizin daha parlak ve yumuşak olmasını sağlar. Saçların ve derinin oluşumunu daha sağlıklı kılar.
 5. Diş Sağlığı: A vitaminin diş ve diş sağlığına etkileri olduğu bilinmektedir.

A Vitamini İçeren Besinler

A Vitamini içeren bitkisel gıdalar: Brokoli, nane, patates, maydanoz, havuç, kayısı, ıspanak, bezelye, marul, greyfurt, kavun, pırasa, kavun, kırmızı biber, domates.

A Vitamini içeren hayvansal gıdalar: Ciğer, süt, koyun eti, karides, hindi eti, tavuk eti, sığır eti, yumurta, ton balığı, somon balığı, yoğurt ve peynir.

A Vitamini Eksikliği

A vitamini sık tüketilen gıdaların içerisinde bulunur. Bu yüzden eksikliği ile sık karşılaşılmaz. Karşılaşılanlar ise genellikle sık alkol tüketen, sindirim sorunları yaşayan ve pankreas rahatsızlığı bulunan kişiler olur. Bu bireyler gelecekte A vitamini eksikliğine bağlı olarak ciddi sorunlarla karşılaşır. Karşılaşılabilecek sorunlar şu şekilde sıralanabilir;

 1. İştahsızlık
 2. Kemik ve diş yapısında bozukluk
 3. Gece körlüğü
 4. Deri de doku bozukluğu
 5. Cilt kuruluğu
 6. Gözün aşırı kuruması (Xerophthalmia)
 7. Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin güçsüz kalması

A Vitaminini Fazlalığı

Besinlerin, kararında tüketilmeleri gerekir. Fazla tüketildikleri taktirde çeşitli sorunlara yol açabilirler. A vitamini de bunlardan bir tanesidir. A vitaminini fazla tüketilirse aşağıdaki sorunlarla karşılaşılabilir.

 1. Kusma
 2. Mide bulantısı
 3. İshal
 4. Baş dönmesi
 5. Saç dökülmesi
 6. Kaşıntı
 7. Cilt kuruluğu
 8. Kemik ağrıları
 9. Bulanık görme

1 YORUM

CEVAP VER